Coolicon Original 1933

COOLICON – UNIKĀLA EMALJĒŠANA
Jau gandrīz gadsimtu British Coolicon krāsnis vairāk nekā 800 grādu temperatūrā dedzina krāšņas krāsas mūžīgajās mirdzošās sarkanajās stāvlampu virsmās. Ražošanas metode gandrīz nav mainījusies kopš ikoniskās lampas pirmās izgatavošanas un patentēšanas 1933. gadā. Coolicon joprojām orientējas uz cilvēka darbu un aprēķiniem, nevis uz augsto tehnoloģiju nanotehnoloģiju precizitāti un mehānisku vienveidību.

Atšķirīgi toņi, vasaras raibumi un pat melni plankumiņi no krāsns, kas uzspiesti uz lampas, - tas viss ir kvalitātes pazīme, ar kuru Coolicon ir sinonīms kopš 1933. gada.

Visās nelielajās mājīgajās darbnīcās un rūpnīcās, kas ražo lampas visā Anglijā, tiek rūpīgi aizsargātas tradicionālās ražošanas metodes un individuālā autentiskums. Katrs Coolicon piekariņš ir roku darbs un ir pilnīgi unikāls.




UZZINIET VAIRĀK PAR RŪPĪGU TRĪS DIENU PROCESU
15 emaljēšanas un apdares posmi

1. DIENA - 1.-5. posms

Pirmajā dienā talantīgie amatnieki emaljēšanas rūpnīcā ar rokām rūpīgi noņem metināšanas vai formēšanas pēdas uz jaunajiem tērauda toņiem. Kad tas ir izdarīts, tērauds tiek apstrādāts ar skābi, kodinot virsmu, lai nodrošinātu, ka skaistais emaljējums var saplūst ar virsmu. Stikla šķembas un minerālvielas tiek rūpīgi izmērītas un 8 stundu laikā samaltas, lai radītu blīvu šķidrumu, kas tiek izmantots lampas iekšpuses un ārpuses pārklājumam ar dažāda biezuma kārtu atkarībā no vēlamās abažūra krāsas. Visbeidzot, krāsns tiek iestatīta uz 850 °C temperatūru, un lampu pakļauj 30 minūšu ilgam apdedzināšanas ciklam, kas uz visiem laikiem apvieno krāsu un abažūru.






2. DIENA - 6.-11. solis

Nākamajā dienā process tiek atkārtots uz abažūra ārpuses, uzklājot emaljas pārklājumu, kas izgatavots, izmantojot Coolicon dabīgo minerālu un oksīdu slepeno recepti. Dažām krāsām, piemēram, dzeltenai, nepieciešams baltas emaljas pamatslānis, kas prasa papildu apdedzināšanu 800 grādu temperatūrā. Visbeidzot balto emalju ar rokas aerosola palīdzību pievieno abažūra iekšpusē. Ja baltā emalja ir uzsmidzināta uz abažūra ārpuses, to noslauka, pirms lampu pēdējo reizi apdedzina 800 grādu temperatūrā. Emalja izkūst uz lampas daļēji kontrolētā procesā, kas rada dabiskas krāsu variācijas. Tā ir kvalitātes zīme, kas liecina par talantu, ar kādu tiek ražota katra lampa.






3. DIENA - 12.-15. solis

Trešajā un pēdējā dienā tiek veikta abažūra kvalitātes kontrole. Ar abrazīvu akmeni ar rokām tiek noņemtas piekāršanas pēdas, kas radušās, lampas pakārtojot krāsnī. Kad lampas ir perfektas savā unikālajā veidā, tām tiek piešķirta Coolicon emblēma, radot unikālas krokas. Katras lampas formas un krāsojuma atšķirības atspoguļo stikla emaljēšanas praktisko raksturu salīdzinājumā ar dekoratīvo virsmas krāsojumu, kura mērķis ir aizsargāt lampu ekstremālos apstākļos. Coolicon lampas neietekmē ūdens, tvaiks un rūsas, pateicoties cietajam stikla emaljējumam. Tāpat lampas neizbalē tiešos saules staros, bet drīzāk atstaro labāku gaismu, nekā to spētu parasts krāsas pārklājums. Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi ir tas, ka viendabīga un uzticama stikla virsma ir grūti saskrāpējama un veidota tā, lai kalpotu ilgu laiku.






Viss šis process ir saistīts ar Coolicon pirmsākumiem, jo tas bija uzticams gaismas avots miljoniem strādnieku Lielbritānijas rūpniecības centros. Viedā konstrukcija ļāva karstumam izplūst no lampas augšdaļas, kas ļoti palīdzēja smagi strādājošajiem, kuri strādāja zem velvētā kupola siltuma un patīkamas gaismas. Apvienojumā ar uzticamu meistaru darbu praktiskais un estētiski ērtais dizains padarīja lampu par iezīmi telpās no rūpnīcām līdz pat Vinstona Čērčila kara telpām 40. gadu tumšākajās dienās. Dizains ir izturējis laika pārbaudi, un gaisma spīd līdz pat šai dienai.

Unikālo Coolicon piekariņu klāstu atrodiet šeit!