Alvar Aalto

Radies: 1898. gada 3. februārī
Mirusi: 1976. gada 11. maijā
Zināmi darbi: Paimio krēsls, taburete 60, piekaramā lampa Golden Bell A330S
rokas granāta A110 piekaramā lampa un Ālto vāzes.
Izglītība: Arhitektūra Helsinku Tehnoloģiju universitātē.

Hugo Alvars Henriks Ālto ir viens no visu laiku izcilākajiem somu dizaineriem. Viņš ir vislabāk pazīstams ar Aalto vāzi un savām bērza mēbelēm, tostarp tabureti 60 - klasiku, kas ir daudzkārt kopēta. Tāpat kā daudzi citi sava laika arhitekti, Ālto patika darīt vairāk nekā tikai zīmēt mājas. Viņam bija svarīgi, lai ēka būtu pabeigta vienība, tāpēc viņš sāka projektēt mēbeles un apgaismojuma risinājumus, kas atbilda viņa arhitektūras stilam, un guva lielus panākumus.

Galvenais iedvesmas avots gaismas dizainā viņam bija saules stari un to ietekme. Kopumā daba Ālto bija lielisks iedvesmas avots, un tas skaidri atspoguļojas viņa arhitektūrā un dizainā. Tāpat kā viņa mēbeles, arī lampas ir ieguvušas klasisku statusu. Viņa mūžīgie dizaini ir īpaši slaveni ar saviem praktiskajiem leņķiem, kas kalpoja par atskaites punktu, kad viņš ķērās pie jauna projekta.

Vēsture

Alvars Ālto piedzima Selmas Matildas un Johana Henrika Ālto ģimenē Kuortanē, Somijā, 1898. gadā. Kad viņam bija pieci gadi, ģimene pārcēlās uz Somijas vidieni, un viņš tur palika, līdz 18 gadu vecumā pabeidza skolu. Pēc tam viņš apmeklēja ilustrācijas nodarbības pie vietējā mākslinieka Jonasa Heiska, bet vēlāk studēja arhitektūru Helsinku Tehnoloģiju universitātē.

Studiju laikā viņš uzbūvēja savu pirmo arhitektūras darbu - māju saviem vecākiem Alajärvi. Tajā pašā laikā viņš devās savā pirmajā ārzemju ceļojumā uz Gēteborgu caur Stokholmu, kur sadarbojās ar arhitektu Arvīdu Bjerke. Pēc tam viņš atgriezās Jyväskyla, kur atvēra arhitektu biroju, kas palīdzēja būvēt dažādas nelielas ģimenes mājas.

Palielinoties darba apjomam, 1933. gadā Ālto pārcēla savu biroju uz Helsinkiem, kur viņš uzcēla kopīgu mājas biroju. 1924. gadā Ālto un birojā strādājošā jaunā arhitekte Aino Marsio apprecējās. Viņi devās medusmēnesī uz Venēciju un Florenci Itālijā, kā arī uz Parīzi Francijā. Itālijas arhitektūra uz Ālto atstāja lielu iespaidu, jo īpaši mazās lauku baznīcas. Tas atspoguļojas viņa vēlākajā arhitektūrā, kurā raksturīgas asimetriskas konstrukcijas, baltas sienas un rustikāla noskaņa.

Artek pirmsākumi

Tā kā Ālto pievērsās holistiskam dizainam, viņš, protams, savām ēkām radīja mēbeles, mājas piederumus un apgaismojuma risinājumus. Viņam nepatika modernie metāla krēsli, kas tolaik bija modē, tāpēc viņš sāka meklēt materiālu, kas padarītu tos ērtākus. Viņš izvēlējās presēto koku, kas līdz pat šai dienai asociējas ar Ālto. Pagājušā gadsimta 30. gados viņš izgudroja ražošanas metodi, kas ļāva liekt un savienot koksni. Viņš eksperimentēja ar organiskām formām, lai atrisinātu sarežģītus jautājumus. Piemēram, Paimio krēsls. Pēc Ālto teiktā, krēslam bija slīpums, kas palīdzēja tuberkulozes slimniekiem vieglāk elpot.

Viņa mēbeles tika izstādītas Londonā un Milānā, kur tās izpelnījās lielu uzmanību. Viņa panākumi nesa sev līdzi pastiprinātu pieprasījumu pēc viņa mēbelēm, taču viņš nebija ieinteresēts nodarboties ar uzņēmējdarbību un noraidīja visus šos pieprasījumus. Rezultātā viņa mēbeļu fabrikas pārstāvis Anglijā sazinājās ar Ālto tuvo draugu Nils-Gustavu Hālu. Kopā ar Mariju Gullichsen viņi vēlējās apmierināt pieprasījumu pēc viņa mēbelēm.

Lai apmierinātu šo pieprasījumu, 1935. gadā tika dibināts Somijas uzņēmums Artek, kurā darbojās Alvars Ālto, viņa sieva Aino Ālto, Nilss Gustavs Hāls un Marija Gullichena. Viņu misija bija "pārdot mēbeles un ar izstāžu un citu izglītojošu līdzekļu palīdzību veicināt modernu dzīves kultūru". Tā sākās Artek - uzņēmums, kas tagad pārdod mēbeles, mājas aksesuārus un apgaismojuma risinājumus.
Lasiet vairāk par Artek šeit
A910 Sienas Lampa Balts - Artek
Paredzams in: 21 - 24 dienas
A808 Stāv Lampa Balts - Artek
Paredzams in: 21 - 24 dienas
Rādīt 31 no 31 produktiem
Kopīgojiet savus attēlus ar @lampemesteren
Iedvesmojieties un ļaujieties iedvesmai no vienas unikālas mājas uz otru. Atzīmējiet savas bildes ar #jāLampemesteren, un, iespējams, jūs šeit ieraudzīsiet savu mājvietu!