JAUKI ZINĀT Labs padoms par lampām vannas istabā

Apsverot vannas istabas apgaismojumu, ir svarīgi atcerēties, kur lampas var novietot attiecībā pret mitrumu un kāda aizsardzības pakāpe jeb IP kods tām ir nepieciešams.

Ja jūsu vannas istabas griesti ir augstāki par 2,25 m, varat uzstādīt lampas ar minimālo aizsardzības līmeni IP(X)0. Lampām jābūt vismaz 120 cm attālumā no dušas galviņas un 60 cm attālumā no vannas.

Ja vannas istabas griesti ir zemāki par 2,25 m vai ja vēlaties apgaismojumu tuvāk dušai vai vannai, lampām nepieciešama augstāka aizsardzības pakāpe.

Aizsardzības līmeņi dažādās teritorijās:

Zona 0 – IP(X)7
Zona 1 – IP(X)4
Zona 2 – IP(X)4
Zona 3 – IP(X)0

Kad ir jāzvana profesionālim?

Ir daži svarīgi noteikumi par konkrētu elektroiekārtu uzstādīšanu vannas istabā - ja šaubāties, kā rīkoties, sazinieties ar elektriķi vai elektromontieri.

1. Zonā 0 nedrīkst uzstādīt slēdžus, kontaktligzdas vai citas savienojuma iekārtas.

2. 1. un 2. zonā drīkst uzstādīt slēdžus SELV ķēdēs, kuru nominālais spriegums nepārsniedz 12V maiņstrāvas vai 30V līdzstrāvas sprieguma bez pulsācijām. Strāvas avotam jāatrodas ārpus 0., 1. un 2. zonas.

3.zonā drīkst uzstādīt slēdžus, kontaktligzdas vai citas savienojuma iekārtas, ja:
- tie ir katrs atsevišķā ķēdē
- vai tās ir aizsargātas ar SELV
- vai tie ir aizsargāti ar bojājuma strāvas slēdzi, kura nominālā strāva nepārsniedz 30 mA (HFI slēdzis vai HFPI slēdzis dzīvojamās mājās).