AJ tabula - tiek izveidota dizaina ikona


AJ GALDA LAMPA - TIEK RADĪTA DIZAINA IKONA
Kopā ar mums ceļojiet pagātnē uz 60. gadiem 20. gadsimta 60. gadiem. Džons F. Kenedijs kandidēja uz prezidenta amatu, grupa "The Beatles" bija iekarojusi pasauli ar "Love Me Do", un sievietes sāka gūt reālus panākumus darba tirgū. Dānijā Kopenhāgenas centrā tika uzcelta pirmā dizaina viesnīca pasaulē - un šajā dizaina viesnīcā radās arī dažas no populārākajām un ikoniskākajām Arne Jakobsena lampām un mēbelēm. Un tieši šīs lampas ir šī raksta uzmanības centrā. Precīzāk, AJ galda lampa.
Arne Jakobsens - dizainers un arhitekts

Arne Jakobsens - dizainers un arhitekts

Arne Jakobsens dzimis 1902. gadā un 1924. gadā ieguva arhitekta izglītību. Taču jaunā Jakobsena dzīslās virmoja radošums, tāpēc pēc studiju beigšanas viņš 1927. gadā uzsāka studijas Dānijas Karaliskajā tēlotājmākslas akadēmijā Kopenhāgenā. Arne Jakobsena domāšanas veids bija novatorisks un veidojās arhitektūras pieredzes iespaidā, tāpēc viņš ātri kļuva par vienu no skolas topošajām zvaigznēm. Gadu pēc studiju beigšanas viņš ieguva dizaina balvu par Nacionālā muzeja projektu, un tas deva toni viņa daudzsološajai karjerai dizaina jomā.

20. gadsimta 30. gados Arne Jakobsens patiesi iezīmēja savu vārdu kartē, kļūstot par jaunā stila, kas pazīstams kā starptautiskais funkcionālisms, līderi. Turpmākajos gados Arne Jakobsens Dānijā un citur pasaulē projektēja virkni māju, kas visas bija veidotas vienkāršā, funkcionālistiskā un modernā stilā. Arne Jakobsena rokām radītas ikonas ir Rēdovres pilsētas dome, Nacionālā banka un Orhūsas pilsētas dome.

Piecdesmitajos gados Arne Jakobsens pievērsās mēbeļu dizainam ar tādu pašu arhitektonisko formu kā viņa ēkas. Ant bija pirmais krēsls, kas ieraudzīja dienas gaismu, un tas joprojām ir ārkārtīgi populārs krēsls visā pasaulē.
Viesnīca, kas izraisīja revolūciju dāņu dizainā

Viesnīca, kas izraisīja revolūciju dāņu dizainā

Tā mēs nonākam pie nozīmīgā 1960. gada. Tuvojās aukstais karš, ASV nolaidās uz Mēness, ielās plosījās jauniešu nemieri, un Kopenhāgenas centrā - rokas stiepiena attālumā no centrālās stacijas - tapa ikoniska un nākotnes prasībām atbilstoša ēka.

Viesnīcu SAS Royal Hotel projektēja Arne Jakobsens (Arne Jacobsen) kā pasaulē pirmo dizaina viesnīcu. Tās nolūks bija veicināt tūrismu Dānijā, jo īpaši padarot to par pievilcīgu galamērķi ASV tūristiem, kuriem, pateicoties jaunajiem lidojumu maršrutiem, Ziemeļvalstis kļūst aizvien labāk pieejamas.

Arne Jakobsena modernā un elegantā dizaina izjūta caurstrāvoja visu viesnīcā. Ikoniskie krēsli - gulbis un ola - tika izstrādāti viesnīcas foajē un kalpoja kā maigs kontrakts pārējās ēkas asajai arhitektūrai. Stils caurstrāvoja visu ēku, tostarp galda piederumus, naktsskapīšus, aizkarus un tapetes.
AJ lampa parādās

AJ lampa parādās

Apgaismojums, protams, arī bija daļa no dizaina koncepcijas. Arne Jakobsens vēlāk paziņojis, ka viņam nepatika luminiscences lampas, kas bija nepieciešamas foajē apgaismojumam, tāpēc viņš ieguldīja papildu darbu visās pārējās viesnīcā izvietotajās lampās.

AJ lampas tika veidotas kā skulpturāls un gleznains viesnīcas SAS Royal Hotel dekora papildinājums 1957. gadā, un to formas un elegantā arhitektoniskā izteiksme bija pilnīgi jauna gaismas dizaina pasaulē. Kopš tā laika Louis Poulsen ir pārņēmis AJ lampu ražošanu.

Mūsdienās AJ lampas ir vienas no populārākajām lampām, jo to mūžīgais dizains lieliski iederas jebkurā mājoklī. Neatkarīgi no tā, vai dodat priekšroku ziemeļnieciskam, minimālisma stilam, vai jums patīk spilgtas krāsas un vadāties pēc principa "vairāk ir vairāk", AJ lampas ir piemērotas tieši jums un jūsu mājai.
Ieguldījums lampā uz mūžu

Ieguldījums lampā uz mūžu

AJ galda lampa ir lielisks papildinājums jebkurai mājai, un to var novietot, kur vien vēlaties. Kā, piemēram, uz rakstāmgalda, lai nodrošinātu perfektu darba gaismu? Vai varbūt uz neliela galda viesistabā, lai radītu noskaņu, kad lasāt grāmatu vai pavadāt laiku ar tālruni? Jūs pat varat novietot to uz palodzes, ļaujot tā vienkāršajam, bet neticami skaistajam dizainam sniegt jums un jūsu viesiem nelielu dizaina pieredzi, kad vien ejat garām. Neatkarīgi no tā, kur jūs novietosiet šo dievišķo lampu, nav šaubu, ka šī ir klasika, kas radīta, lai kalpotu ilgi - arī jūsu mājās.

Lampa ir izgatavota no tērauda un cinka, un sākotnēji tā bija pieejama melnā, baltā un gaiši petrolejas krāsā. Saistībā ar 60 gadu jubileju Louis Poulsen ir laiduši klajā AJ galda lampu septiņās jaunās krāsās, un tagad tā ir pieejama arī tumši zaļā, okera, rūsganīgi sarkanā, pusnakts zilā, baklažāna un divos pelēkos toņos. Ja vēlaties vienotu izskatu, lampa ir pieejama arī sienas un grīdas versijās, tāpēc AJ burvība neaprobežojas tikai ar jūsu mājas galdiem.

AJ galda lampa dara tieši to, kam tā tika radīta, - veicina skaisti izstrādātu mēbeļu dizainu un piešķir greznam interjeram holistisku noskaņu. Taču AJ galda lampa ir arī lielisks kontrasts tīkkoka retro mēbelēm, lētam Ikea bufetam vai varbūt paša izgatavotai mēbelei. Tāpēc, neatkarīgi no tā, vai jūs skatāties televizoru Egg vai vecā, nolietotā krēslā, AJ galda lampa ir ieguldījums uz mūžu!
Skaties AJ galda lampu šeit