Compasso d'Oro - pasaulē vecākā dizaina balva

COMPASSO D'ORO

Saules vecākā dizaina balva.

Fiat 500, Vespa motorollers, Olivetti rakstāmmašīna, oriģinālais Sacco pupiņu maisiņa krēsls un daudzi citi. Tas var šķist pilnīgi nejaušs ikonisku produktu saraksts, taču visiem tiem kopīgs ir tas, ka tie ir ieguvuši Eiropas vecāko dizaina balvu - Itālijas Compasso d'Oro. Jau vairāk nekā 60 gadus "Zelta kompass" un Associazione per il Disegno Industriale atzīmē izcilību inovāciju, kvalitātes, ilgtspējas un estētikas jomā dizainā, un šodien Compasso d'Oro ir viens no prestižākajiem apbalvojumiem, ko dizaineri var saņemt..
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">Kas ir Compasso d'Oro / Zelta kompass?</span>

Kas ir Compasso d'Oro / Zelta kompass?

Compasso d'Oro tiešā tulkojumā nozīmē "Zelta kompass", un Compasso d'Oro ir viena no pasaulē prestižākajām dizaina balvām. Šo balvu 1954. gadā iedibināja Itālijas Rūpnieciskā dizaina asociācija (ADI), lai popularizētu labāko Itālijas rūpniecisko dizainu un atzītu dizaina izcilību šajā jomā. Kopš tās izveides Compasso d'Oro ir kļuvusi par etalonu dizaineriem un ražotājiem visā pasaulē.
 
Compasso d'Oro balva tiek piešķirta izstrādājumiem, projektiem un dizaina koncepcijām, kas demonstrē izcilu kvalitāti, inovācijas un ilgtspēju. Ekspertu žūrija vērtē katru iesniegto pieteikumu, pamatojoties uz vairākiem kritērijiem, tostarp oriģinalitāti, funkcionalitāti un estētisko vērtību. Gadu gaitā balva ir paplašinājusies, iekļaujot jaunas kategorijas, piemēram, komunikācijas dizains, pakalpojumu dizains un sociālais dizains.
 
Viena no Compasso d'Oro balvas atšķirīgajām iezīmēm ir tās stingrais atlases process. Žūrija, kuras sastāvā ir dizaineri, arhitekti un citi attiecīgo jomu eksperti, izvērtē katru pieteikumu, pamatojoties uz virkni kritēriju, kas ietver tehnisko inovāciju, ietekmi uz vidi un sociālo atbildību. Vērtēšana ir rūpīga un objektīva, nodrošinot, ka tiek atzīti tikai labākie projekti.

Attēls: Oriģinālais Fiat 500 Romas ielās. Attēla autors: Jean-Pol Grandmont. Licence: Creative Commons 3.0
Compasso d'Oro balvas iegūšana ir nozīmīgs sasniegums dizaineriem un ražotājiem. Zelta kompasss ir apliecinājums dizainera labajam darbam, radošumam un uzticībai kvalitātei, un šī prestižā apbalvojuma iegūšana tiek svinēta ne tikai Itālijā, bet arī visā pasaulē, jo jūsu dizains kļūst par dizaina izcilības simbolu. Daži no slavenākajiem Compasso d'Oro laureātiem ir Alfa Romeo Brera un Giulia, Vespa motorollers, Olivetti rakstāmmašīna un Alessi kafijas automāts.
 
Compasso d'Oro balva kalpo arī kā platforma, lai popularizētu dizaina vērtību un tā lomu cilvēka dzīves uzlabošanā. Balvas pasniegšanas ceremonijā piedalās ievērojamas dizaina pasaules personības, un uzvarējušie dizaini tiek atspoguļoti izstādēs un publikācijās. Šāda publicitāte palīdz veicināt izpratni par dizaina nozīmi un tā potenciālu risināt sociālās un vides problēmas.

Izņēmums: Nizzoli Marcello projektētā Olivetti rakstāmmašīna. Attēls: Museoscienza.org. Licence: Creative Comons 4.0.
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">Compasso d'Oro stāsts</span>

Compasso d'Oro stāsts

Apbalvojums Compasso d'Oro tika dibināts 1954. gadā, un tam bija tāds pats mērķis kā Vācijas iF Dizaina balvai, proti, ne tikai popularizēt un pilnveidot dizaina metodes un uzlabot Itālijas dizaina līmeni, bet arī veicināt izpratni par visu, ko Itālija radīja pēc kara. Nav noslēpums, ka Itālija ir dizaina valsts. Itāļu dizains ir slavēts gadsimtiem ilgi, un šī valsts ir atbildīga par dažiem no inovatīvākajiem un izdomas bagātākajiem dizainparaugiem modes, interjera un arhitektūras jomā. Neatkarīgi no tā, vai domājat par apģērbu, automašīnām, lampām vai pulksteņiem, ir garantēts, ka aiz dažiem no ikoniskākajiem dizainparaugiem stāv itālis - iedomājieties Gucci, Armani, Versace - Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo - Flos, Artemide, Luceplan - Panerai, Fendi, Breil -, tāpēc La Rinascente, Itālijas augstākās klases veikalu asociācija, dizainers Alberto Rosselli un arhitekts Džio Ponti jau 1954. gadā, kad izgudroja zelta kompasu, pievērsās Itālijas dizaina gara izplatīšanai.

Attēls: Arhitekts Džio Ponti 50. gados ar dizainu zem rokas. Licence: Autortiesības novecojušas.
Zelta kompass tika izvēlēts tāpēc, ka tas simbolizē dabas dabisko pilnību. Balvas un tās logotipa pamatā ir kompass, ko 1893. gadā izstrādāja Adalberts Grīningers, lai dabā atrastu zelta griezumu - kur mazākais gabaliņš uz līnijas ir saistīts ar lielāko gabaliņu, jo lielākais gabaliņš ir saistīts ar visu līniju, kā atceramies no ģeometrijas stundām.  

Jau kopš seniem laikiem itāļi ir veidojuši siluetus, kas pārējo pasauli ir pārsteiguši un šokējuši - sākot ar Panteonu romiešu laikos un beidzot ar lielajiem renesanses gleznotājiem, Venēcijas stikla pūtējiem un beidzot ar Bruno Sakko, kurš mainīja automobiļu rūpniecību, 1974. gadā sēžot Mercedes dizaina nodaļas augstā galda galā. Tāpēc veikalu apvienībai La Rinascente un arhitektiem bija skaidrs, ka itāļu dizaina triepiens noturēs skrūvi ūdenī - un ka itāļu dizaina triepiens turpinās iedvesmot pats sevi ar savu izdomas bagāto pieeju.

La Rinascente rīkoja balvas desmit gadus līdz 1964. gadam, kad to pārņēma rūpniecisko dizaineru asociācija Associazione per il Disegno Industriale (ADI). Aiz ADI cita starpā stāvēja brāļi Kastiljoni, kurus mēs Lampmasteren īpaši pazīstam pēc Ahille Castiglioni lieliskās sadarbības ar Flos. Kopš Compasso d'Oro ir piešķirts aptuveni 300 dizainparaugiem, un tāpēc šis apbalvojums nav balva, kas karājas uz kokiem.



Izņēmums: ADI Dizaina muzejs Milānā ar zelta kompasu pie loga pa labi. Attēls: Delo 99, Creative Commons 4.0. Licence

Lampas, kas ieguvušas Compasso d'Oro balvu

Kā jau minēts, uzvarēt "Zelta kompassā" nav viegli - tāpēc lampu uzvarētāju saraksts ir salīdzinoši īss. Pēdējo desmit gadu laikā ir uzvarējušas tikai sešas lampas no mūsu klāsta - taču arī tās ir lampas, kas patiešām sevi izceļ citādi ārkārtīgi konkurētspējīgā jomā. Zemāk mēs izcelsim dažas lampas, kas savam dizainerim un ražotājam ir ieguvušas Compasso d'Oro balvu:
.
2022 - Ronana un Ervana Bouroullecu josta no Flos

2022 - Ronana un Ervana Bouroullecu josta no Flos

Ja kaut kas patiesi raksturo itāļu dizaina stilu, tad tas ir rotaļīgums un iztēle, un, lai gan šīs lampas autori ir franču dizaineri, viņiem ir izdevies šo Flos lampu padarīt par kaut ko tādu, kas sniedzas pāri valstu robežām un tipiskumam.

Brāļi Ronans un Ervans Bulleki (Ronan and Erwan Bouroullec) iepriekš strādājuši, cita starpā, ar Vitra, taču tieši viņu sadarbība ar ikonisko itāļu dizaina lampu ražotāju Flos ir tas, par ko viņi saņēma Compasso d'Oro balvu.

Šo balvu viņi saņēma par lampu Belt - lampu, kas iedvesmojusies no modes industrijas, jo atgādina jostu. Garais kulons karājas pie griestiem ar lielām sprādzēm, un jūs varat viegli iedomāties, ka šis modelis rotā augstākās klases modes veikalus un dizaina studijas. Lampai ir vairāki toņi, un, ja ieguldīsiet līdzekļus Flos Belt, jums būs dizaina izstrādājums, kas aicina jūs apbrīnot.

Skaties Belt šeit!
2020 - Michael Anastassiades Flos aranžējumi

2020 - Michael Anastassiades Flos aranžējumi

"Veiciet savus pasākumus," teikts Flos tīmekļa vietnē, noklikšķinot uz lampu sērijas, par kuru itāļu dizaina apgaismojuma zīmols 2020. gadā ieguva vēl vienu Zelta kompasu.

Ieejot vietnē, jums tiek jautāts, cik augsti ir jūsu mājas griesti, vai vēlaties, lai lampa karājas brīvi vai virs galda, un vai vēlaties virsgaismu vai tādu, kas ir piestiprināts pie griestiem. Kad esat ievadījis informāciju, jūs iepazīstinās ar daudzajām formām, ko varat salikt kopā. Iespēju ir daudz, un kombinācijas šķiet bezgalīgas.

Ir grūti izskaidrot, kas tieši ir Arrangement Lamp - īsumā, tā ir lampa, ko jūs izveidojat pats, saliekot kopā dažādas ģeometriskas formas -, taču vislabāk šo modeli ir izmēģināt pašam.

apmeklējiet Flos tīmekļa vietni šeit, un lampas iegādājieties šeit!.
2016 - OK no Flos, autors Konstantīns Grčics

2016 - OK no Flos, autors Konstantīns Grčics

Ja jūs pārzināt itāļu lampu dizainu, jūs droši vien zināt Ahille Castiglioni - un, ja jūs zināt Achille Castiglioni, jūs droši vien zināt Parentesi. Daži saka, ka nevar pieskarties klasikai, bet tie ir cilvēki, kas nekad nav redzējuši OK lampu.

Ar gaismas avotu centrā, kas karājas uz stieples, jūs varat skaidri redzēt, ka OK ir saistīts ar Parentesi. Dizaineris Konstantīns Grčičs ir atjauninājis klasisko Castiglioni modeli ar apaļu, opalizētu gaismas avotu, kas, tāpat kā oriģinālais modelis, var kustēties augšup un lejup pa vadu un rotēt. OK ir pieejams trīs skaistos toņos.

Skaties OK no Flos šeit!
2016 - Daniela Rybakkena (Daniel Rybakken) filma Ascent from Luceplan

2016 - Daniela Rybakkena (Daniel Rybakken) filma Ascent from Luceplan

1978. gadā Riccardo Sarfatti, Paolo Rizzatto un Sandras Severi izveidotais Luceplan ir pazīstams ar ilgu un ļoti iespaidīgu lampu portfeli, kas izstaro personību, iedvesmu un iztēli. Inovatīvā enerģija plūst brīvi, un uzņēmums, kas cita starpā ir radījis lampu sērijas Costanza, Mesh un Illan, šodien ir viens no pazīstamākajiem itāļu dizaina zīmoliem.

Kad itāļu gigants satiekas ar tādu radošu norvēģu dvēseli kā Daniel Rybakken, rodas maģija. Ascent nav parasta galda lampa. Tajā nav nekā acīmredzama, un dizaineram ir izdevies radīt kaut ko unikālu, kas ir pats par sevi. Klasiskās galda lampas reimakcija.

Ascent var apskatīt šeit!
2014 - Counterbalance no Luceplan, autors Daniel Rybakken

2014 - Counterbalance no Luceplan, autors Daniel Rybakken

Atmosfēra pie Luceplan un Daniela Rybakkena galda Compasso d'Oro balvas pasniegšanas ceremonijā 2014. gadā noteikti bija laba, jo norvēģu dizainers un itāļu dizaina zīmols saņēma zelta kompasu par lielisko Counterbalance.

Counterbalance ir lampu sērija, kas, kā jau nosaukums skaisti liecina, izmanto pretsvaru, lai līdzsvarotu lampas galviņu no sienas, pie kuras lampa ir uzstādīta. Apgaismes ķermeņu kolekcijā liela uzmanība ir pievērsta sīkām detaļām, un, aplūkojot skaisto siluetu, var secināt, ka ir padomāts par katru detaļu. Papildus trim sienas lampām dažādos toņos lampa ir pieejama arī kā stāvlampa.

Skatīties visu sēriju šeit
2011 - Hope by Luceplan - Francisco Comez Paz un Paolo Rizzatto

2011 - Hope by Luceplan - Francisco Comez Paz un Paolo Rizzatto

Sajaucot Luceplan, Paz un Rizzatto, iegūstiet sprādzienbīstamu kombināciju. Abi dizaineri un itāļu zīmols Luceplan to pierādīja 2011. gadā, sadarbojoties, lai radītu cerību - pie griestiem piekārtu ballīti, kas aicina uz sarunām un diskusijām par dizainu un tā nozīmi. Lampa Compasso d'Oro garā.

Lai radītu unikālu izteiksmību, lampā izmantots nerūsējošais tērauds, polikarbonāts un Freneļa lēcas, un nav nevienas citas tādas lampas, kas līdzinātos Hope sērijā esošajām. Lampai ir fantastiska gaisma, un vizuālais vieglums neļauj greznajam izskatam pārņemt telpu. Hope ir pieejama gan mazā versijā ar 61 cm diametru, gan lielajā versijā ar 200 cm diametru.

Skaties Hope no Luceplan šeit!